loading

«ماه صورتی» دوشنبه ۶ اردیبهشت ماه آسمان برخی کشورها را مزین می‌کند

«ماه صورتی» دوشنبه ۶ اردیبهشت ماه آسمان برخی کشورها را مزین می‌کند

[ad_1]

روزهای دوشنبه و سه شنبه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه، باتوجه به موقعیت مکانی، پدیده «ماه صورتی» (Pink Moon) در آسمان برخی کشورها نمایان می شود و ساکنان این مناطق می توانند شاهد یکی از درخشان‌ترین و متفاوت‌ترین تصاویر ماه در آسمان باشند.

ماه صورتی نوعی «ابر‌ماه» است که علاوه بر اینکه ۳۰ درصد روشنایی بیشتری دارد ۱۴ درصد نیز از اندازه متوسط ماه بزرگتر دیده می‌شود. این ماه کامل پس از غروب خورشید قابل مشاهده خواهد بود و در ساعت ۲۰:۰۲ به وقت تهران به حداکثر روشنایی خود خواهد رسید. ساکنان آمریکای شمالی و بخش‌هایی از اروپا می‌توانند هفتم اردیبهشت‌ماه (‌۲۷ آوریل) به مدت ۴۵ دقیقه پدیده ماه صورتی را مشاهده کنند.

به طور کلی طبق گفته کارشناسان بهترین زمان برای مشاهده ماه صورتی به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای اینکه بهترین زمان ممکن برای مشاهده آن را پیدا کنید، بهتر است زمان طلوع و غروب ماه در محل زندگی خود و مسیر حرکت آن را بررسی کنید.

این مقاله رو هم حتما بخونید !   نمونه سایت تعمیرات موبایل

به طور کلی، پدیده ماه صورتی زمانی اتفاق می‌افتد که ماه به نزدیک‌ترین فاصله خود از زمین رسیده و از حالت معمول خود درخشان‌تر و روشن‌تر دیده می‌شود. طبق گفته ناسا، این پدیده حداکثر چند بار در سال اتفاق می‌افتد و امسال هم دو بار شاهد آن خواهیم بود.

ابرماه

برخلاف باور برخی افراد که تصور می‌کنند ماه به صورت دایره‌وار به دور زمین حرکت می‌کند، گردش ۲۷ روزه ماه به دور زمین به دلیل گرانش خورشید در یک مدار بیضوی اتفاق می‌افتد. بنابراین در طول مسیر خود نقاطی وجود دارد که ماه از سیاره زمین دور یا نزدیک‌تر شود.

هر چند این پدیده به «ماه صورتی» معروف است اما انتظار نداشته باشید که در این روز ماه به رنگ صورتی دیده شود. دلیل نامگذاری این پدیده رویش گیاهان صورتی رنگی است که همزمان با آن در منطقه‌ای از آمریکای شمالی رشد می‌کنند. با اینکه برخی از مردمان باستانی ماه صورتی را به شکوفه دادن گل های زیبا ربط داده‌اند، برخی از اقوام در گذشته اعتقاد داشتند که این پدیده نشان دهنده پایان دنیاست.

این مقاله رو هم حتما بخونید !   مریخ‌نورد استقامت برای اولین بار از جو مریخ اکسیژن تولید کرد

متخصصان توصیه می‌کنند که درست پس از طلوع ماه و زمانی که ماه به طور کامل روشن نشده بهتر می‌توان ابر ماه را مشاهده کرد. با این حال، اگر به هر دلیلی نتوانستید در این زمان ماه صورتی را مشاهده کنید، در تاریخ ۵ خرداد یک‌ بار دیگر این پدیده اتفاق خواهد افتاد و این بار ماه حدود ۱۶۰ کیلومتر به زمین نزدیک‌تر خواهد بود.

[ad_2]

منبع خبر

وبسمتر هفتمشاهده نوشته ها

نویسنده : یاسر بابایار https://yaserbabayar.ir ????‍???? مهندس نرم افزار ■ برنامه نویس و توسعه دهنده، طراح وب ■ کارشناس دیجیتال مارکتینگ ■ تحلیلگر محتوای وب با تولیـد محتوای تخصصی ■ طراح وب سایت شخصی و شرکتی و فروشگاه اینترنتی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    ثبت دامنهپروژه‌هاسئوناحیه‌کاربریپشتیبانی